28 Aralık 2009 Pazartesi

yaşasın noellll ( el el el)

yusuf anaokuluna giderken okula getirilen noel babayı görünce "nasrettin hocaaa" diye bağırmıştı bu yüzden de arkadaşları tarafından cahillikle itham edilmişti. maalesef bu cehalet dönemi bitti. birinci sınıfta yeni yıl mevzuu anaokulundaki kadar büyütülmez hediyeleşme olayıyla geçiştirilir diye düşünmüştüm. yanılmışım. sınıfa veletlerden birinin çam ağacı getirmesi fikriyle başlayan noel kutlaması, o ağacı süsleme, istenilen hediyeleri ağaca yazıp asmaya kadar ilerledi. yusuf bu işten hoşlanmadığımızı bildiği için ayrıntıları söylemiyor. lakin kendisi de olayın heyecanına kapılmış durumda. batıkent gibi bir yerde öğretmene " hocam bu bize uymuyor" demeye cesaret edemediğimiz için sonunda başka bir çözüme başvurduk. çektim oğlumu kenara.
- bak oğlum noel baba aslında müslümanmış biliyor musun ( 2004 yılında çıkan bir makalede onun gezici bir derviş olduğuna dair bilgiler vardı, doğru yalnış, ben itimat ettim) ve durumu olmayan çocuklara hediyeler götürüyormuş. ama hristiyanlar o müslüman değil bize ne bize ne bizim deyip hristiyan olduğunu söylemişler. yani o aslında bir Allah dostuymuş. hani türbelerine gittiğimiz Allah dostları var ya öyle (yalnışımız varsa Allah affetsin)
- Anne onunkine de gidelim
- Gidemeyiz çünkü nerede olduğunu bilmiyoruz.
- Geyikleri gerçekten uçuyor muymuş
(baba araya girer) - Allah dostları her yere geyikli ya da geyiksiz uçabilir.
- vaayyy
- Ayrıca Yusufcuğum noel baba "ho ho ho" demiyormuş "hu hu hu" diyormuş. Hristiyanlar bunu değiştirmiş.
- Anne noel baba şimdi cennettedir o zaman, bana orada hediye verir mi?
- Şimdi sen ona bir fatiha üç ihlas oku, o da cennette bu dualar sayesinde seni tanır, aaa yusuf gel de sana hediyeni vereyim der. ( bu dünya da kimseyi Rabbim nasipsiz bırakmıyor, Allah noel babanın ardından da fatihaları gönderecek ağızı yaratıyor işte)

Sonuç olarak okuduk duamızı, çamın şunun bunun yalnış olduğunu kabul ettirdik. ama bunun için heyecan duymasını ne kadar engelledik bilmem. gerçi bizden duyduklarını arkadaşlarıyla öğretmenine anlatmaya başlamış. valla biz anlatamıyoruz, o anlatsın. bir kere cahil demişlerdi bir kere de deli derler.

3 yorum: